نقشه ای که ادعای جعلی درباره خلیج فارس را باطل می کند

نقشه ای که ادعای جعلی درباره خلیج فارس را باطل می کند

به گزارش روز یکشنبه  اخترنیوز و به نقل از ایرنا، 'ضاحی خلفان' در چندین پیام توئیتری تاکید کرد که قطر در گذشته بخشی از بحرین بوده است. وی در یکی از این توئیت ها خواستار بازگشت قطر به سرزمین مادری یعنی بحرین شده است. 
خلفان در توئیت دیگری گفته است، من قطر را به عنوان بخش جدائی ناپذیری از سرزمین تاریخی بحرین به شمار می آورم.
مقام اماراتی همچنین با به نمایش گذاشتن تصویری از یک نقشه قدیمی متعلق به سال 1745 میلادی از منطقه، تلاش کرد، اثبات کند که قطر متعلق به بحرین است.
نکته قابل تأمل در این نقشه عبارت خلیج فارس است که احتمالاً خلفان متوجه آن نبوده است.
تاریخ قدیمی ترین اطلس های جهان که نام خلیج فارس در آن استفاده شده، به 500 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد، گرچه این آبراهه در همه متون تاریخی و جغرافیایی عربی، خلیج ‌فارس و 'بحر فارس' نامیده شده، با این حال کشورهای عربی از دهه 1960 میلادی و با گسترش اندیشه‌های پان عربی توسط 'جمال عبدالناصر' تلاش کردند که نام جعلی خلیج عربی را برای خلیج فارس استفاده کنند .
ادعای حاکمیت بحرین بر قطر یکی از موضوعاتی است که طی هفته های اخیر به جنگ کلامی میان دو کشور دامن زده است .
'حمد بن عیسی آل خلیفه' شاه بحرین هم اخیرا در جمع بزرگان یکی از قبایل این کشور ادعا کرد که حاکمیت آل خلیفه بر قطر از سال 1762 اثبات شده است.
شاه بحرین در این دیدار مدعی شد که قبائل حاضر در قطر در سال 1762 منطقه 'الزباره' در شمال این کشور را به آل خلیفه داده‌اند و بنابراین تمامی شبه جزیره قطر به پایتختی الزباره تحت حاکمیت آل خلیفه درآمده است.
این سخنان بن عیسی با واکنش گسترده کاربران شبکه اجتماعی مواجه شده و بسیاری آن را ایجاد بحران جدید در روابط با قطر عنوان کرده اند .
اختلافات مرزی میان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، همواره وجود داشته، اما ادعای حاکمیت بر تمامی کشور قطر آن هم از زبان شاه بحرین بی سابقه است. 
شاه بحرین مدعی است که منطقه الزباره در قطر متعلق به بحرین است و این منطقه به مثابه‌ تمام خاک قطر است.
او در مارس( اسفند) هم در دیدار با هیأت روزنامه 'الاهرام' مصر ادعا کرده بود: ما مردم قطر را می‌شناسیم، آن‌ها خانواده و دوستان ما هستند و پیش از حاکمیت آل ثانی مردم ما بودند.
قطر و بحرین بر سر سه جزیره 'جنان'، 'الزباره' و 'فشت الدبیل' اختلاف دارند و وزیر خارجه بحرین در جولای سال گذشته گفته بود که ما آماده بازپس‌گیری این جزایر از قطر هستیم، اما ادعای حاکمیت بحرین بر تمامی کشور قطر، برای اولین بار به طور جدی در کنفرانسی در تاریخ 30 ژوئن (8 مرداد) در منامه با عنوان 'حاکمیت آل خلیفه بر شبه جزیره قطر.... تاریخ و حاکمیت' مطرح شد.
در این کنفرانس شرکت کنندگان مدعی شدند، اسنادی در دست دارند که حاکمیت آل خلیفه بر منطقه الزباره و به تبع آن کشور قطر را ثابت می‌کند.
عربستان ، امارات ، بحرین و مصر از 5 ژوئن 2017 ( 15 خرداد 96 ) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی را هم به روی قطر بستند.
این کشورها 13 شرط برای از سرگیری روابط با قطر تعیین کردند که پرداخت خراج به آنها یکی از این شروط بود. 
قطر با بیان اینکه کشورهای تحریم کننده هیچ دلیل قانع کننده ای برای اثبات ادعای خود ندارد، اجرای این شروط را نقض حاکمیت خود می داند و تاکنون به آنها تن نداده است.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما