تبدیل تهدید نوسانات بازار نقدی سکه به فرصت

تبدیل تهدید نوسانات بازار نقدی سکه به فرصت

به گزارش اخترنیوز و به نقل از ایسنا، در هفته‌ها و ماه‌های اخیر شاهد نوسانات شدید قیمت سکه و طلا در بازار نقدی و روند هیجانی برخی معامله‌گران در بازار آتی سکه بودیم که امروز بازار آتی در راستای حفظ منافع سرمایه‌گذاران تسویه شد تا پس از عادی شدن شرایط و با عمق بیشتر بازگشایی شود.

در همین رابطه احمد بیات، معامله‌گر آتی سکه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه ریسک معاملات آتی به قدری افزایش یافته بود که به دلیل ترس از اخذ موقعیت فروش، بازار به صورت یکطرفه دنبال می‌شد، گفت: با وجود اینکه معاملات در حال تسویه است و ما فعالان بازار آتی، ۱۰ سال به معامله سکه پرداختیم، شاید بتوان تهدید نوسانات شدید بازار نقدی سکه را به یک فرصت برای توسعه بازار آتی و اختیار معامله بر پایه دارایی‌های متنوع تر تبدیل کرد.

بیات اظهار کرد: با وجود آنکه زمان زیادی از راه‌اندازی معاملات آتی زعفران نمی‌گذرد، اما حجم قراردادها و استقبال فعالان از این دارایی جدید به قدری بالا بوده که می‌توان به بازار آتی پر قدرت بر پایه دارایی‌های جدید و متنوع امید زیادی داشت.

به گفته وی، البته بورس کالا در سال‌های قبل برای ورود محصولاتی در بازار آتی تلاش کرد که باید این اقدامات و تلاش‌ها بیشتر شود و شاهد حضور چندین کالا بر تابلوی بازار آتی باشیم. با این اقدام سرمایه‌گذاران به جای ورود به بازارهای واقعی، به سمت ابزارهای مالی حرکت می‌کنند و عمق بازارها به دلیل بزرگی حجم و ارزش معاملات افزایش می‌یابد.

این کارشناس بازار سرمایه به بیان اینکه بازارهای مشتقه در بورس‌های کالایی و اوراق دنیا از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند، گفت: این بازار و ابزارهای مالی باید آنقدر در بازار سرمایه ایران از جمله بورس کالا توسعه یابد که در سطح کلان اقتصادی نیز از این ابزارها استفاده شود.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما