آغاز تحول در تجارت مرزنشینان آذربایجان غربی؛ دست رسانه‌های بیگانه از تراژدی کولبران کوتاه شد

به گزارش اخترنیوز و به نقل از خبرگزاری تسنیم از ارومیه، سالی چند بار موضوع کولبری دست آویز خوبی برای رسانه‌های خبری معاند قرار می‌گرفت و چند روزی خط خبری آنها را به خود مشغول می‌کرد تا عملیات روانی خود را بر علیه افکار عمومی در ایران اسلامی انجام دهند در این میان فرصت طلبان متعددی نیز موضوع کولبری مرزنشینان را به مثابه چماقی بر سر اقتصاد ایران می‌کوبیدند و ادعا داشتند ایران از حل موضوع کولبری عاجز است.

ادعای رسانه‌های معاند پیوسته حمایت از مرزنشینان بود اما آنچه واقعیت داشت این بود که رسانه‌های بیگانه فقط در پی یک فرصت بودند تا از کاه کوه بسازند و افکار عمومی را بازی بگیرند و داد و فغان سر دهند که یک کولبری در یک معبری مورد حمله قرار گرفته است.

اما در سوی دیگر ماجرا دولت جمهوری اسلامی ایران در دوره‌های مختلف تلاش کرده است تا مرزنشینان را از حداقل‌های تجارت مرزی بی نصیب نگذارد پیش بینی معابری برای کولبری و صادر کردن کارت‌ها و دفترچه‌هایی برای همین مهم در کنار مشخص کردن شیوه نامه‌های مختلف برای تجارت مرزی مرزنشینان در همین راستا صورت گرفته است.

اینکه شیوه‌های بکار گرفته شده برای بهره‌مند سازی مرزنشینان از تجارت مرزی خالی از اشکال نبوده شکی در آن نیست اما آنچه مهم است اینکه دولت‌های مستقر در دوره‌های مختلف همتشان این بوده که تجارت مرزی ساکنان مرزها به گونه‌ای باشد که به امنیت پایدار در مرزها انجامیده و در عین حال به توسعه قاچاق کالا و هرج و مرز بازرگانی منجر نشود.

اگر چه کاملاً روشن است که تنوع شیوه‌های بکار گرفته شده در مرزها برای مرزنشینان در برهه‌های مختلف دردسرآفرین هم بوده است اما اراده عمومی حاکمیت در ایران بهره‌مند سازی مرزنشینان از مزایای مرزی بوده است.

یازده مهر 96 خبرگزاری تسنیم با نژاد جهانی فرماندار سردشت درباره همین موضوع مصاحبه کرده بود و وی در همان مصاحبه آرزویی را مطرح کرده بود که امروز به حقیقت پیوسته است او آرزو کرده بود واژه کولبراز ادبیات اقتصادی مناطق مرزی حذف شود.

در همین ارتباط بخوانید

دو کلمه"قاچاق"و"کولبر"از ادبیات اقتصادی مناطق مرزی حذف شود

مبادی رسمی میزبان قاچاق سازمان یافته در آذربایجان غربی

آب پاکی استاندار آذربایجان غربی روی دست دولت و کولبران/جمله سازی‌های جدید دولتی با کلیدواژه کولبر + تصاویر

امسال و در ادامه پیاده سازی همین سیاست کلی نظام، اتفاقات جدیدی برای سامان بخشی تجارت مرزی در آذربایجان غربی افتاده که جزئیات آن به نقل از محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی مورد توجه و استقبال خود مرزنشینان نیز قرار گرفته است.

شهریاری می‌گوید: معابر کولبری تعطیل شد و دیگر فراموش کنید که باز شوند چون معبر کولبری در بازارچه‌های رسمی ادغام شده و برای ساماندهی و امنیت مرزها و جلوگیری از کالای قاچاق، این موضوع منتفی شده و مردم دیگر کولبری را فراموش کنند و بجای آن از کارتهای الکترونیکی مرزی استفاده کنند.

وی افزود: پیش از این در آذربایجان غربی 15 هزار کولبر در منطقه با کارت کولبری وجود داشت که اکنون برای 55 هزار نفر کارت الکترونیک صادر شده و هر کارت 2 میلیون و 700 هزار تومان شارژ شده و در ماه تکرار می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی افزود: دولت در موضوع واگذاری سهمیه سوخت مرزنشینان در کنار واریز ماهیانه مبلغ فوق، بیمه کردن روستاهای ساکنین نوار مرزی را هم در دستور کار داده است چراکه تمام هم و غم مسئولان کشوری و مدیریت عالی استان توزیع عادلانه امکانات و برخورداری مردم از همه امتیازهای موجود و رعایت عدالت است.

شهریاری اظهار داشت: بر اساس قانون معابر کوله بری دیگر وجود نخواهند داشت بنابراین برای کمک به مرزنشینان 55 هزار کارت الکترونیکی فقط در پیرانشهر توزیع شده است و دولت  برای حمایت از مرزنشینان و تأمین معیشت آنان پول پرداخت می‌کند.

شهریاری با برشماری شاخص‌ترین اقدامات دولت در مبارزه با رانت و فساد در آذربایجان غربی گفت: با بسته شدن راه رانت خواران، سالانه به‌صورت متوسط بیش از هزار میلیارد ریال از فساد در حوزه فروش سوخت در استان جلوگیری شده و این روش به الگویی برای مبارزه با رانت فروش سوخت در سایر استان‌های مرزی نیز تبدیل شده است به‌طوری که در این مسیر، از رانت بیش از ده هزار میلیارد ریالی جلوگیری شده است.

 استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: در حالی که پیش از این سالانه حدود 20 میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش سهمیه سوخت به حساب استانداری واریز می‌شد، با توقف رانت و فساد تنها در یک ماه حدود 22 میلیارد تومان درآمد از این محل برای بهبود معیشت مرزنشینان به خزانه واریز شده است.

وی بیان کرد: از محل توقف این رانت، 80 هزار خانوار روستایی که در 20 کیلومتری مرزهای استان ساکن هستند از بیمه تأمین اجتماعی روستائیان و عشایری برخوردار می‌شوند و 240 هزار تومان نیز از هزینه سالانه آن، بیمه خانواده‌های مرزی را استانداری از محل درآمدهای فروش سوخت و 480 هزار تومان دیگر را دولت تأمین می‌کند.

گزارش از محمد آقایی پر

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما