کارت سوخت برای مردم زحمت است/ چالش‌های پیش روی بنزین کارتی

 کارت سوخت برای مردم زحمت است/ چالش‌های پیش روی بنزین کارتی

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ اخیرا شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرده است که عرضه بنزین به خودروها از روز ۲۰ مرداد امسال فقط با ارائه کارت هوشمند سوخت انجام می‌شود. این شرکت در اطلاعیه‌اش بیان داشته این اقدام در "اجرای سیاست‌های دولت و مجلس شورای اسلامی" انجام می‌شود. گفتنی است روز ۱۶ اردیبهشت نمایندگان مجلس ضمن مخالفت با سهمیه‌بندی بنزین با پیشنهاد استفاده از کارت سوخت موافقت کرده بودند. بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، دلیل موافقت با کارت سوخت را "جلوگیری از قاچاق" بنزین عنوان کرده بود.

در این خصوص جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس ضمن ابراز مخالفت با این نحوه از بازگشت کارت سوخت به عرصه سوخترسانی، به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: زمانی که قرار است سهمیه بندی بنزین انجام نشود و تنها به بهانه کنترل قاچاق سوخت، عرضه بنزین با کارت سوخت باشد، فقط ایجاد زحمت اضافه برای مردم است. وی در ادامه افزود: ما اگر واقعا دغدغه مردم را داریم اجازه دهیم روال فعلی سوختگیری ادامه یابد.

میرزایی همچنین افزود: من بعید می دانیم اجرایی شدن عرضه بنزین با کارت سوخت به نحوی که مد نظر دولت و مجلس است، بتواند مانع از قاچاق سوخت شود. وی معتقد است قاچاق سوخت از جایگاه ها و با مهاجرت کارت سوخت به مناطق مرزی، رقم چشمگیری نیست و قاچاق عمده از محل دیگری انجام می شود.

در این بین اما سوال اساسی مطرح است که در صورت همراه نبودن کارت هوشمند سوخت با صاحب خودرو در زمان سوختگیری، چه تمهیدی برای این موضوع اندیشیده شده است؟ اگر قرار است مجددا پای کارت سوخت جایگاه دار در میان باشد که این موضوع، اصل سوختگیری با کارت سوخت فردی را زیر سوال می برد و در کل دیگر افراد تمایلی به ارائه کارت سوخت در زمان سوختگیری نخواهند داشت چراکه مطمئن هستند می توانند از کارت سوخت جایگاه داران استفاده کنند که این موضوع سناریوهای اقتصادی دیگری را متصور می کند.

اگر هم بدون کارت سوخت به هیچ عنوان سوختگیری مقدور نباشد، این مساله سبب بروز مشکلات فراوان برای متقاضیان بنزین بدون کارت سوخت در جایگاه ها خواهد شد. ازاین رو پیش بینی می شود به ویژه در روزهای ابتدایی سردرگمی خاصی در اطراف جایگاه های ارائه بنزین مشاهده شود.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما