بازار تبریز به دلیل آتش‌سوزی از فهرست آثار یونسکو خارج نمی‎شود/ برای ثبت منظر فرهنگی بازار تلاش می‌شود

بازار تبریز به دلیل آتش‌سوزی از فهرست آثار یونسکو خارج نمی‎شود/ برای ثبت منظر فرهنگی بازار تلاش می‌شود
اکبر تقی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی با تشریح ضوابط حقوقی نگهداری از بازار تبریز، گفت: هر ساخت‌وساز جدیدی در محدوده آثار تاریخی جهانی باید مطابق ضوابط از پیش تعیین شده باشد، همچنین دولت باید متعهد شود که تمامی تخطی‌های انجام شده در محدوده اثر که خارج از نرم جهانی هستند را از دامنه آن اثر حذف کرده و آن را به اصالتش بازگرداند. 
وی اظهار کرد: یک اثر تاریخی با توجه به نقشه، محدوده، حریم، ارزش و ویژگی‌های اثر به ثبت جهانی می‎رسد و کشور مربوطه با توجه به برند مدیریتی که تعریف شده، برنامه‎های مدیریتی لازم برای نگهداری از آن اثر را تشریح می‌کند و متعهد می‌شود که هیچ چیز جدیدی در محدوده و پیرامون اثر افزوده نشود. 
  
وی افزود: پس از پذیرش تعهدات مذکور توسط وزیر، مدیرکل میراث فرهنگی و استاندار و امضای اسناد مربوطه، اثر در یونسکو به ثبت می‌رسد، همچنین کشور مربوطه نیز متعهد می‎شود هیاتی راهبردی برای بررسی تصمیماتی که در خصوص این آثار گرفته می‎شود، در مقیاس منطقه تشکیل دهد. 
  
بازار تبریز، دانشگاهی برای آموختن انواع کاربردهای آجر است 

وی با بیان اینکه بازار تبریز دارای ارزش‌های زیاد و دانشگاهی برای آموختن انواع کاربردهای آجر است، اظهار کرد: این اثر، وسیع‌ترین سازه آجری یکپارچه و به هم پیوسته است، با توجه به ارزش‌های ذاتی و فرهنگی بازار تبریز در کنار ارزش کالبدی آن، برای ثبت منظر فرهنگی بازار نیز تلاش می‌کنیم، مثل ارگ بم که منظر فرهنگی آن نیز به ثبت رسیده است. 
  
بازار تبریز، قلب تپنده فرهنگ تبریز 

تقی‌زاده با اشاره به اینکه بازار تبریز و خود این شهر چهار نقطه مهم دنیا شامل عراق، بین‌النهرین، چین و اروپا را به هم متصل می‌کرد، گفت: این بازار علاوه بر نقش کلیدی در داد و ستد، در هدایت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی پیرامون خود نیز نقش داشته و تحولات اجتماعی ایران را در طول تاریخ رقم زده است و می‎توان بازار تبریز را به قلب تپنده فرهنگ تبریز تشبیه کرد. 
  
وی تاکید کرد: با بررسی اجمالی می‌توان دریافت که پایه‌های تمامی خیریه‎ها و فعالیت‎ها و امور اجتماعی تبریز در بازار تبریز قرار دارد، همچنین برخی حرفه‌های مختص بازار تبریز نیز قابل ثبت شدن هستند. 
  
استفاده از سازه‌های غیرآجری متناسب با ساختار بازار نیست 
مشاور استاندار آذربایجان شرقی در امور میراث فرهنگی در ادامه با اشاره به برخی نقصان‎ها در رابطه با نگهداری بازار بیان کرد: بام بازار آسیب زیادی دیده و ارتفاع مغازه‌ها به دنبال برخی ساخت و سازها کم و زیاد شده است، استفاده از سازه‌های غیرآجری مانند اسکلت‌های آهنی نیز از دیگر نقص‌ها است که متناسب با ساختار بازار نیست، در حادثه آتش‌سوزی اخیر بازار ایکی قاپیلی تبریز نیز سازه‌های آهنی بیشتر آسیب دیده و ریخته بودند. 
  
وی اضافه کرد: استفاده از سازه‌های آهنی در آتش‌سوزی دالان سقط فروشان بازار تبریز هم موفقیت آمیز نبود و هر جا که از این سازه‌ها استفاده شده بود، شاهد ذوب و فروریختن سازه بودیم. 
  
حرفه‎های نامناسبی که با بازار تبریز سنخیت ندارند، باید از بازار دور شوند 

وی با تاکید بر اینکه حرفه‎های نامناسبی که با بازار تبریز سنخیت ندارند باید از بازار دور شوند، متذکر شد: شغل‌هایی مانند فروش لوازم آرایشی با ذات بازار تبریز هیچ تناسبی ندارند و به دلیل خاصیت اشتعال‌زا بودن باید از حریم بازار دور شوند، همچنین فروش لوازم پلاستیکی نیز مناسب بازار نبوده و نباید در حریم بازار باشد. 
  
تقی‌زاده تاکید کرد: وجود مواد اشتعال‌زا در بازار تبریز در صورت وقوع حادثه‎ای مانند آتش‌سوزی می‌تواند به نابودی کل بازار منجر شود، با وجود انجام اقدامات خوب زیربنایی مانند جمع‌آوری آب‌های سطحی و جمع‌آوری و دفع فاضلاب، شبکه توزیع آب، برق، مخابرات و سیستم گرمایشی بازار طی سال‌های اخیر مورد غفلت قرار گرفته است. 
  
شبکه برق بازار غیرفنی و غیراصولی است 
وی خاطرنشان کرد: شبکه برق بازار غیرفنی و غیراصولی بوده و آنگونه که باید سازماندهی نشده است و با یک جرقه و اتصال، آتش‌سوزی به راه می‌افتد و این نواقص باید رفع شوند.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما