جلسه مشاوران امنیت ملی آمریکا، روسیه و اسرائیل با محوریت ایران

 جلسه مشاوران امنیت ملی آمریکا، روسیه و اسرائیل با محوریت ایران

حدود سه هفته دیگر، در بیت المقدس غربی یک نشست امنیتی سه جانبه با حضور مشاوران امنیت ملی آمریکا، اسرائیل و روسیه برگزار می‌شود. رسانه‌های منطقه‌ای می‌گویند آینده حضور ایران در سوریه یکی از محور‌های اصلی این نشست خواهد بود.


به گزارش تریبون24 به نقل از فرارو، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که این روز‌ها به دلیل برگزاری مجدد انتخابات کنست آینده سیاسی او در معرض خطر جدی قرار گرفته است، مدعی شد آمریکا و روسیه با برگزاری یک نشست امنیتی در اسرائیل برای بررسی چالش‌های امنیتی خاورمیانه موافقت کردند.

نتانیاهو در حالی که با خبرنگاران درباره دلایل ناکامی‌اش در تشکیل دولت سخن می‌کرد، مدعی شد او به روسای جمهور آمریکا و روسیه، دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، پیشنهاد داده است که کمیته‌ای با حضور مشاوران امنیت ملی آمریکا، روسیه و اسرائیل - جان بولتون، نیکولای پاتروشوف و مئیر بن شابات- تشکیل شود.

منابع دیپلماتیک غربی به روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» گفته‌اند آینده حضور ایران در سوریه، موضوع اصلی جلسه مشاوران امنیت ملی است که ذیل عنوان «بررسی امنیت منطقه‌ای» بررسی خواهد شد. به ادعای این منابع، جلسه یادشده طبق تفاهم ترامپ و پوتین در نشست هلسینکی برگزار می‌شود؛ چرا که روسای جمهور آمریکا و روسیه در هلسینکی به تفاهم رسیدند که تضمین امنیت اسرائیل در اولویت قرار گیرد.

الشرق الاوسط از قول منابع دیپلماتیک مدعی شد که امریکا و اسرائیل به روسیه پیشنهاد کرده‌اند که در ازای نقش آفرینی آمریکا در عادی‌سازی اوضاع در سوریه و نیز بازسازی آن، روسیه به خارج کردن ایران و تضعیف نفوذ آن در سوریه کمک کند. همین منابع می‌گویند واشنگتن معتقد است که برای مذاکره با روسیه در زمینه تضعیف نفوذ ایران در سوریه، «ابزار‌هایی» دارد. تصمیم آمریکا به ابقای نیرو‌های خود در شرق رود فرات و مشارکت کشور‌های اروپایی نظیر فرانسه، بریتانیا و آلمان در ائتلاف بین المللی در شرق سوریه و همچنین کارشکنی در هرگونه عادی‌سازی اوضاع در سوریه یا بازسازی آن پیش از کاهش نفوذ ایران در سوریه از جمله این ابزار‌ها هستند.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما