افشای ستاد تبلیغاتی آمریکا علیه ایران

 افشای ستاد تبلیغاتی آمریکا علیه ایران

در پی تعلیق بودجه یک پروژه تبلیغات رسانه‌ای در آمریکا، معلوم شد که مرکز تعامل جهانی در شبکه توئیتر علیه برخی منتقدان سیاست آمریکا جوسازی می‌کند.


به گزارش تریبون24 به نقل فرارو، روز جمعه، وزارت خارجه آمریکا بودجه یک پروژه تبلیغاتی آنلاین ضدایرانی را به دلیل هدف قرار دادن فعالان حقوق بشر، چهره‌های دانشگاهی و روزنامه‌نگاران تعلیق کرد. این وزارتخانه گفته است که فعالیت‌های حساب توئیتری «ایران دیس‌اینفو» تا حدود زیادی بر اساس دستورالعمل‌ها بوده، اما توئیت‌های اخیر آن برخی از شروط و قواعد را نقض کرده است.

ایران دیس‌اینو پروژه‌ای رسانه‌ای است که توسط «مرکز تعامل جهانی» وابسته به وزارت خارجه آمریکا تامین مالی می‌شود و هدف آن مقابله با «اطلاعات جعلی» ادعایی ایران است. برت بروئن، مدیر مرکز تعامل جهانی در دولت باراک اوباما گفته است این مرکز در اصل برای مقابله با تبلیغات روسیه و داعش تاسیس شده بود. اما در دولت ترامپ، بودجه و پرسنل آن کمتر شد و اکنون بودجه آن بالغ بر ۲۰ میلیون دلار است. در فوریه گذشته، لی گابریل، افسر اطلاعاتی سابق نیروی دریایی و روزنامه‌نگار سابق شبکه فاکس‌‎نیوز، برای راه‌اندازی این مرکز استخدام شد. به گفته بروئن، در حال حاضر اعتبارات این مرکز صرف انتقاد از توافق هسته‌ای و ایران می‌شود.

تعلیق بودجه ایران دیس‌اینفو ناخواسته هویت این پروژه را افشا کرد. پیش از این، در رسانه‌های غربی جسته و گریخته اطلاعاتی درباره مرکز تعامل جهانی و جوسازی‌های رسانه‌ای آن علیه برخی کشور‌ها منتشر شده بود، اما کسی دقیقا نمی‌دانست که چه کسی پشت پروژه ایران دیس‌اینفو است. حمید بعیدی نژاد، سفر جمهوری اسلامی در بریتانیا، در توئیتی به این مسئله اشاره کرد و نوشت: «وزارت خارجه آمریکا تحت فشار افکار عمومی تأمین مالی یک حساب توئیتری برانداز نظام ایران راقطع کرد. این حساب توئیتری نویسندگان منتقد تحریم آمریکا بعنوان نقض حقوق بشر را مرتب مورد حمله قرار میداد. آمریکا با این اقدام خود وجود پروژه تأمین مالی حساب‌های توئیتری برانداز را نیز افشا نمود.»
وزارت خارجه آمریکا با تعلیق بودجه پروژه ایران دیس‌اینفو در واقع رسما اذعان کرده است که مرکز تعامل جهانی در تبلیغات ضدایرانی نقش دارد. نکته جالب‌‎تر اما، ارتباط پروژه یادشده با اندیشکده بیناد دفاع از دمکراسی‌ها (FDD) است. الی کلیفتون، روزنامه‌نگار آمریکایی، طی یادداشتی در وبگاه لوبلاگ، این ارتباط را بررسی کرد. به نوشته کلیفتون، روابط این اندیشکده با پروژه ایران دیس‌اینفو چندان پنهان نیست. وبسایت و حساب توئیتری این پروژه دیدگاه‌های مارک دوبوویتز، رئیس FDD، و پژوهشگران این اندشکده را تبلیغ کرده است. علاوه بر این، وبگاه FDD یادداشت‌های یکی از پژوهشگران خود که در وبگاه ایران دیس‌اینفو منتشر شده بودند، را بازنشر کرده است.

روز جمعه همزمان با تعلیق بودجه ایران دیس‌اینفو، برخی توئیت‌های جنجالی آن حذف شدند.

جدال بر سر ارتباط میان FDD و ایران دیس‌اینفو موجب شد که دوبوویتز به این امر واکنش نشان دهد. او کسانی که به این ارتباط اشاره کردند را دارای توهم توطئه دانست که «دست FDD را در همه چیز» می‌بینند.

از دیدگاه کلیفتون، FDD گزینه طبیعی شراکت با وزارت خارجه آمریکاست. در سال ۲۰۱۷، این اندیشکده ۳.۶۳ میلیون دلار از برنارد مارکوس، میلیاردر آمریکایی و از بنیانگذاران شرکت «هوم دیپو»، دریافت کرده است. مارکوس دومین حامی مالی بزرگ ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ بوده و به یک کمیته طرفدار ترامپ هفت میلیون دلار کمک مالی کرده است. او صریحا با ایران مخالفت می‌کند و حتی در سال ۲۰۱۵ طی گفتگویی با شبکه فاکس نیوز ایران را «شیطان» توصیف کرد.

به نوشته کلیفتون، پروژه ایران دیس‌اینفو قویا با شیوه عمل FDD همخوانی دارد. FDD از اتخاذ اقدامات سختگیرانه علیه ایران و تضعیف تلاش‌ها برای محدود کردن برنامه هسته‌ای آن از طریق قدامات دیپلماتیک حمایت می‌کند.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما