4 باور نادرست ولی رایج در مورد آیفون

4 باور نادرست ولی رایج در مورد آیفون

لازم نیست تمام اپلیکیشن‌ها را ببندید

آیفون

در ابتدا به یکی از باورهای غلط ولی بسیار قدیمی و رایج می‌پردازیم. با وجود اینکه سال‌هاست نادرست بودن آن اثبات شده، ولی بسیاری از کاربران مصرانه به فواید آن اشاره می‌کنند. در همین زمینه می‌توانیم به ایمیلی اشاره کنیم که یکی از کاربران آیفون برای تیم کوک ارسال کرده و در عوض نائب ارشد بخش مهندسی اپل «کرگ فدریگی» (Craig Federighi) به آن پاسخ داده است. کاربر مذکور نوشته که آیا شما مرتباً اپلیکیشن‌های فعال در پس‌زمینه را می‌بندید و آیا این کار تأثیر مثبتی در عمر باتری دارد؟ «فدریگی» هم پاسخ داده خیر و خیر.

آیفون

اما حالا بهتر است که این موضوع را کمی بیشتر تشریح کنیم. اساساً، اپلیکیشن‌هایی که در بخش recent apps می‌توانید آن‌ها را ببینید، در وضعیتی هستند که تقریبا هیچ تأثیری بر عمر باتری ندارند. علاوه بر این، وقتی که مرتباً این اپلیکیشن‌ها را به‌طور کامل می‌بندید، وقتی که دوباره آن‌ها را اجرا می‌کنید توان بیشتری از پردازنده را مصرف می‌کنند و این کار منجر به مصرف بیشتر باتری می‌شود.

لازم به ذکر است که برای صرفه‌جویی در مصرف باتری، بستن اپلیکیشن‌های سنگین مانند فیسبوک بدون اینکه قابلیت background app refresh را غیرفعال کنید، فایده‌ی چندانی ندارد. علاوه بر این، در مورد اپلیکیشن‌هایی که به دنبال موقعیت مکانی شما هستند، محدود کردن این سرویس توصیه می‌شود تا عمر باتری اندکی بهبود پیدا کند. از دیگر قابلیت‌هایی که می‌توانید آن‌ها را غیرفعال کنید، می‌توانیم به Share My Location اشاره کنیم. تنظیماتی مانند Bluetooth Sharing معمولا باعث می‌شوند که اطلاعات زیادی به دفعات از گجت‌های پوشیدنی روانه‌ی اپلیکیشن موردنظر شود ولی این رد و بدل اطلاعات بر باتری فشار نمی‌آورد.

اگر فکر می‌کنید که یکی از اپلیکیشن‌های پس‌زمینه بخش زیادی از باتری آیفون شما را مصرف می‌کند، به‌راحتی می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید. اول از همه در بخش تنظیمات می‌توانید به بخش Battery سر بزنید. سپس با ضربه بر نام اپلیکیشن، جزییات مصرف آن هنگام استفاده و هنگام حضور در پس‌زمینه به نمایش درمی‌آید.

آیفون

در بخش تنظیمات می‌توانید ببینید که کدام اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی شما دسترسی دارند و با غیرفعال کردن موارد غیرضروری تا حد اندکی می‌توانید عمر باتری را افزایش دهید. البته اگر مثلا برای اپلیکیشن‌های پیام‌رسان نیازمند دریافت نوتیفیکیشن هنگام دریافت پیام هستید، قابلیت background app refresh را برای آن‌ها غیرفعال نکنید تا در این زمینه با مشکلی مواجه نشوید.

در ضمن نباید فراموش کنیم که همیشه بهره‌گیری از قابلیت روشنایی خودکار و True Tone برای کاهش مصرف باتری توصیه می‌شود. علاوه بر این، بعد از خروج از خانه با خاموش کردن وای‌فای، مانع از فعالیت پیاپی آیفون برای یافتن شبکه‌های وای‌فای می‌شوید.

جواب کوتاه: اپلیکیشن‌های پس‌زمینه را نبندید، در عوض مصرف باتری آن‌ها را در قسمت تنظیمات مورد بررسی قرار دهید. در ضمن بهره‌گیری از قابلیت تنظیم خودکار روشنایی را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید: ۱۳ دلیل داغ شدن گوشی و راه جلوگیری از آن‌ها

آیفون را به‌صورت شبانه شارژ نکنید

آیفون

برخی از کاربران برای شارژ شبانه آیفون خود نگران داغ شدن بیش از حد باتری و احتمال انفجار و دیگر خطرات هستند. باید بگوییم که گوشی‌های مدرن مانند آیفون در زمینه‌ی کنترل حرارت ایجاد شده هنگام شارژ عملکرد خوبی دارند و در ضمن وقتی که شارژ باتری این گوشی‌ها به ۱۰۰ درصد می‌رسد، فرایند مذکور متوقف می‌شود.به همین خاطر شاید فکر کنید که شارژ شبانه ضرری برای باتری به همراه ندارد.

با توجه به این موضوع، باید بگوییم که اگرچه شارژ شبانه خطرناک نیست، ولی برای عمر کلی باتری گجت شما تأثیر منفی به همراه دارد. اولین موضوعی که باید اشاره کنیم، در مورد ماهیت باتری‌های لیتیوم یونی است که گوشی‌های هوشمند مانند آیفون از چنین باتری‌هایی بهره می‌برند. این نوع باتری‌ها، برای عملکرد مفید از تعداد مشخصی چرخه مصرف ۱۰۰ تا ۰ درصد بهره می‌برند. فرض کنید که شارژ آیفون شما در وضعیت ۹۰ درصد قرار دارد و سپس شارژ آن به ۴۰ درصد می‌رسد. حالا اگر آن را دوباره شارژ کنید تا به وضعیت ۹۰ درصد برگردد و سپس شارژ آن دوباره خالی شود تا در سطح ۴۰ درصد قرار بگیرد، این یعنی دو بار ۵۰ درصد از شارژ آیفون کم شده که روی هم رفته منجر به پشت سر گذاشتن یک چرخه کامل شارژ می‌شود. به طور خلاصه باید بگوییم که وقتی صحبت از چرخه شارژ مطرح می‌شود، موضوع بر سر میزان شارژ از دست رفته است. گفته می‌شود باتری آیفون‌ها تا ۵۰۰ چرخه شارژ شرایط ایدئالی دارند.

آیفون

علاوه بر این، باتری‌های لیتیوم یونی با شرایط نامعتدل میانه‌ی خوبی ندارند؛ این شرایط می‌تواند گرمای بیش از حد باشد یا خالی شدن بیش از حد معمول. اپل می‌گوید که شرایط دمای محیط اطراف آیفون باید بین ۰ تا ۳۵ درجه باشد و اگرچه در مورد میزان شارژ باتری عدد دقیقی اعلام نکرده، ولی در مورد باتری‌های لیتیوم یونی گفته می‌شود که بهتر است شارژ آن‌ها همواره بین ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه داشته شود.

به همین خاطر اگرچه وقتی که شارژ باتری به ۱۰۰ درصد می‌رسد این فرایند متوقف می‌شود، ولی قرار گرفتن در این وضعیت عمر باتری را به مرور زمان کاهش می‌دهد. طبق برخی پژوهش‌های انجام شده، باتری‌هایی که از شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند معمولا زودتر دچار این مشکل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: ۶ افسانه درباره باتری گوشی‌ها

آیفون

بله، می‌دانیم که باتری‌ها مانند زندگی واقعی بسیار پیچیده هستند ولی در کل توصیه می‌کنیم که از موارد زیر پیروی کنید:

 • شارژ شبانه خطرناک نیست ولی نگه داشتن باتری در وضعیت ۱۰۰ درصدی طی مرور زمان عمر باتری را کاهش می‌دهد.
 • اگر به شارژ شبانه علاقه‌ی زیادی دارید، ترجیحاً از شارژر سریع استفاده نکنید.
 • توصیه می‌شود شارژ باتری را بین ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید.
 • آیفون را در محیط خنک‌تر از دمای ۰ درجه و گرم‌تر از دمای ۳۵ درجه نگه ندارید.
 • اگر می‌خواهید گوشی را به مدت زیادی خاموش نگه دارید، شارژ آن را به ۵۰ درصد برسانید و سپس این کار را انجام دهید.

در نهایت باید بگوییم که اگر بیش از ۲ سال از آیفون خود استفاده می‌کنید به این توصیه‌ها عمل کنید زیرا معمولا باتری گوشی‌ها و آیفون برای حدود ۲ سال به مشکل خاصی برنمی‌خورند و دوام آن‌ها هم چندان کاهش پیدا نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: چرا نباید گوشی موبایل را شبانه شارژ کنید

حتی آیفون هم به آنتی‌ویروس نیاز دارد

آیفون

اگر بخواهیم از جنبه فنی اظهارنظر کنیم، جواب این سوال مثبت است اما در کل بسیار به ندرت چنین اتفاقی رخ می‌دهد. برای این موضوع، عمدتا می‌توان دو سناریو را مطرح کرد.

 1. اپلیکیشن حاوی بدافزار موفق شده از فیلترهای اپل رد شود و به اپ استور رسمی راه پیدا کند.
 2. شما آیفون خود را جیل‌بریک کرده‌اید و به بهره‌گیری از اپلیکیشن‌های غیررسمی روی آورده‌اید.

اپل برای اپلیکیشن‌های موجود در اپ استور بسیار سخت‌گیر است ولی به هر حال گاهی اوقات برخی موارد هم از این موانع می‌توانند عبور کنند. البته حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به دلیل ماهیت سیستم‌عامل‌های اپل معمولا نمی‌توانند کار چندانی انجام دهند و اپل هم به‌سرعت می‌تواند آپدیت امنیتی برای تمام گجت‌های موردنظر ارسال کند تا از تکرار آن جلوگیری شود.

آیفون

در رابطه با آیفون‌های جیل‌بریک شده هم معمولا کاربران عادی چنین کاری را انجام نمی‌دهند و افرادی که تا حدی به امور فنی آشنایی دارند، ریسک این کار را پذیرفته‌اند. اما در مورد پاپ‌آپ‌های تبلیغاتی یا ایمیل‌ها و پیامک‌های کلاه‌برداری چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

 1. برای جلوگیری از نمایش پاپ‌آپ‌های تبلیغاتی، سایت موردنظر را در مرورگر ببندید یا اینکه با مراجعه به بخش تنظیمات سافاری بر گزینه Clear History and Website Data ضربه بزنید و سپس این مرورگر را دوباره باز کنید.
 2. مراقب پیامک‌ها و ایمیل‌هایی که به دنبال اطلاعات خاصی از شما هستند، باشید و بر روی لینک‌های موجود در متن آن‌ها کلیک نکنید.
 3. همواره سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها را به‌روز نگه دارید زیرا این موضوع اهمیت زیادی برای امنیت آیفون شما دارد.

بیشتر بخوانید: ۱۵ راهکار کلیدی برای حل متداول‌ترین مشکلات آیفون

اپل برای افزایش فروش آیفون سرعت آن را کاهش می‌دهد

آیفون

این هم یکی دیگر از مواردی است که بارها و بارها از زبان افراد مختلف مطرح می‌شود. در سال ۲۰۱۷ اپل اعتراف کرد که برای مراقبت از بخش سخت‌افزاری، سرعت آیفون‌های مبتنی بر باتری‌های قدیمی را کاهش می‌داده تا این گوشی‌ها با مشکلات مربوط به عدم توان کافی باتری روبرو نشوند. از آنجایی که اپل خود دست به این اعتراف نزد و بعد از مشخص شدن این موضوع ناچار به اعتراف کردن شد، همین موضوع شایعات مربوط به این اقدامات اپل را شعله‌ور کرد.

همین ابتدای امر باید بگوییم که این اعتراف اپل با اتهامی که در مورد آن مطرح می‌شود، اندکی فرق دارد. اپل حدود دو سال قبل اعلام کرد باتری‌های قدیمی که دیگر نمی‌توانند توان لازم را برای فعالیت‌های سنگین آیفون تأمین کنند، منجر به خاموش شدن ناگهانی این گجت می‌شوند. به همین خاطر اپل هم با کاهش سرعت عملکرد سیستم، فشار وارده بر باتری را کمتر می‌کرد. اما این موضوع که اپل به‌عمد سرعت آیفون‌ها را کاهش می‌دهد تا کاربران آن‌ها به ناچار برای خرید مدل جدید ترغیب شوند، بیشتر توهم توطئه را به ذهن متبادر می‌کند.

اول از همه برای اثبات چنین ادعای مهمی، باید مدارک قابل توجهی ارائه شود که تابه‌حال چنین اتفاقی رخ نداده است. دوما، سیستم‌عامل‌ها نیازمند دریافت آپدیت هستند زیرا این موارد می‌توانند حفره‌های امنیتی را اصلاح کنند و در کل گجت را امن‌تر و قابلیت‌های آن را افزایش دهند. اما از طرفی دیگر، با دریافت آپدیت، مشخص است که فشار بیشتری بر گجت وارد می‌شود زیرا حالا باید جوابگوی نیازها و تکنولوژی‌های جدیدی باشد.

آیفون

آیفون معمولا تا ۵ سال نسخه جدید iOS دریافت می‌کند که ارائه‌ی چنین خدماتی واقعا فوق‌العاده است. به همین خاطر کاملا طبیعی است که مثلا آیفون ۴-۵ ساله شما بعد از دریافت این همه آپدیت دیگر توان روز اول را ندارد. به همین خاطر بهتر است بعد از چند سال استفاده حقیقت بالا رفتن عمر آیفون خود و کاهش توان آن را بپذیرید.

در هر صورت اگر احساس می‌کنید که سرعت آیفون بیش از اندازه پایین آمده، انجام کارهای زیر را توصیه می‌کنیم:

 1. اپلیکیشن‌ها و سیستم‌عامل را آپدیت کنید.
 2. از وجود حداقل یک یا دو گیگابایت بخش خالی در حافظه داخلی اطمینان حاصل کنید.
 3. آیفون را به‌صورت سخت‌افزاری ریست کنید (برای آیفون‌های فاقد دکمه هوم، دکمه کاهش صدا و پاور را برای چند ثانیه نگه دارید. برای آیفون‌های قدیمی هم این کار را با نگه داشتن دکمه کاهش صدا و دکمه هوم انجام دهید.)
 4. از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و آیفون را به وضعیت کارخانه برگردانید.

در این مطلب تلاش کردیم که فقط به ۴ مورد از باورهای نادرست مربوط به آیفون‌ها اشاره کردیم. در این زمینه دیگر به چه مواردی می‌توانید اشاره کنید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما