سازمان محیط زیست اهل معامله نیست

سازمان محیط زیست اهل معامله نیست

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: استراتژی‌ ما در سازمان محیط زیست این است که دوره طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای و سدسازی به پایان رسیده است و کشور ظرفیت طرح‌های جدید را ندارد.

به گزارش اخترنیوز، دکتر محمد درویش در همایش دستاوردهای دولت در حوزه محیط زیست که امروز (7 شهریورماه) در اهواز برگزار شد، با بیان این که خوزستان برای کشور یک ارزش راهبردی دارد و همه باید به خوزستان ادای دین کنند،‌ اظهار کرد:‌ اقدمات ارزشمندی در حوزه محیط زیست خوزستان انجام شده است. این که مشکل پسماند 95 درصد بیمارستان های استان حل شده است، این که پیشگام باشیم تا مشکل فلرهای‌ نفتی یک بار و برای همیشه حل شود و این که شاهد رشد چشمگیر تشکل های زیست محیطی در خوزستان باشیم، کارهای بزرگی است.

وی افزود: ‌آبگیری 60 درصد از تالاب هورالعظیم یک اقدام ارزشمند بوده و امید است که این اقدامات در حوزه محیط زیست شتاب بیشتری به خود بگیرد.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تغییرات اقلیم در جهان تصریح کرد: ‌در ماه گذشته و در 8 آگوست برابر با 8 مردادماه وارد دوره بدهکاری اکولوژیکی شدیم؛ از سال 1981 که برای نخستین بار تولید و میزان مصرف برابر شد، هر ساله این روند کاهش پیدا کرده و به عبارتی دیگر مصرف جمعیت کره زمین از تولید کره زمین بیشتر شده است.

درویش ادامه داد:‌ علی رغم تمام اقدامات در سطح جهان و اجلاس‌های رهبران جهان، شاهد آن هستیم که بدهکاری اکولوژیکی به طور مرتب در حال نزدیک شدن است و تقریبا در 36 سال گذشته هر سال یک روز عقب رفته ایم. نکته نگران کننده این که در سال 2016 نسبت به سال 2015، پنج روز عقب رفته ایم و زودتر بدهکار شده ایم و این در حالی است که در اجلاس نیویورک و پاریس، تمام رهبران جهان قول داده بودند که در این خصوص تلاش کنند ولی تمام موارد نشان می دهد که کره زمین بدترین شرایط خود را سپری می‌کند.

وی اظهار کرد: اگر تمام ساکنان زمین نوع نگاه و رفتارهای خود را تغییر ندهند، به احتمال بسیار زیاد در پایان قرن 21 وضعیت بسیار نگران کننده‌ای برای اغلب زیستمندان زمین از جمله انسان شاهد خواهیم بود؛ ممکن است دمای هوا 4 درجه افزایش پیدا کند و این شرایط را بسیار سخت خواهد کرد.

وضعیت محیط زیست کشور نگران کننده است

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد:‌ در حال حاضر با مشکل جدی در خصوص گونه گیاهی شمشاد در منطقه بیرگانی مواجه هستیم؛ در هیچ جای جهان به جز در کشور ما شمشاد وجود ندارد. بر اثر طغیان شاهپره ها، ‌شمشادها به شدت آسیب دیده اند و در این طغیان به دلیل تغییرات دما،‌ دشمن فرضی شاهپره وجود نداشت و متاسفانه یک فاجعه شکل گرفت.

درویش با بیان این که وضعیت محیط زیست در کشور نگران کننده است، گفت: در این شرایط سخت باید اعتراف کرد که هم افزایی دولت و ملت برای ارتقای محیط زیست در این سه سال بی نظیر بوده است و هیچ دولتی پس از انقلاب مشروطه، همانند دولت تدبیر و امید به محیط زیست نپرداخته است. رییس جمهور توجه ویژه ای به محیط زیست داشته و آن را اهم واجبات می داند.

سطح آب دریاچه ارومیه یک متر افزایش یافته است

وی با بیان اینکه نخستین اقدام دولت تدبیر و امید تشکیل کارگروه احیای دریاچه ارومیه بود، عنوان کرد: ‌پس از 17 سال شاهد آن هستیم که سطح آب دریاچه ارومیه یک متر افزایش پیدا کرده و این به دلیل اقداماتی است که در خصوص احیای این دریاچه انجام شد و متخصصان کشور برای این امر به کار گرفته شدند.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکتهای مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که عدم توجه به محیط زیست هزینه های بسیاری به دنبال دارد، عنوان کرد: ‌با وجود تمام مشکلات و شرایط، نباید ناامید شد بلکه آگاهانه، شجاعانه و مسئولانه باید از محیط زیست حفاظت کرد. اگر به محیط زیست توجه نشود، شاهد شرایطی خواهیم بود که برای احیای دریاچه ارومیه باید 15 هزار میلیارد تومان هزینه شود که در حدود 40 تا 45 برابر بودجه سازمان حفاظت محیط زیست کشور است. مشکلات این دریاچه به دلیل یک فقدان در مدیریت کشور رخ داد و اکنون باید آن را جبران کنیم.

وی گفت: خوزستان می تواند یک آزمایشگاه بزرگ باشد تا اجازه ندهیم رخدادهای تلخی که در جاهای دیگر کشور همانند بختگان،‌ تشک، پریشان، گاوخونی، هامون و ... اتفاق داده است،‌ رخ دهد.

درویش ادامه داد: خوزستان می تواند یک الگوی موفق باشد؛ خوزستان در طول صدها هزار سال برخوردار از سیلاب ها بوده که خاک زرخیزی را به ارمغان آورده است.‌ سیل اخیر در خوزستان جان تازه ای به طبیعت استان داد، باید همیشه به یاد داشته باشیم که در این خصوص دچار خطاهای راهبردی نشویم و با تفکر سازه‌ای در مدیریت آب، کاری نشود که فرصت ها تبدیل به تهدید شود.

سازمان محیط زیست اهل معامله نیست

وی با بیان این که عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست نشان داده که اهل معامله نیست،‌ عنوان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون از فعالیت 18 سد جلوگیری کرده و ارزیابی زیست محیطی آنها را منفی اعلام کرده است و این روند ادامه خواهد داشت. استراتژی‌ ما در سازمان حفاظت محیط زیست این است که دوره طرح های انتقال آب بین حوضه‌ای و سدسازی به پایان رسیده است و کشور ظرفیت طرح‌های جدید را ندارد.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که افزایش 5 برابری خرید برق از منابع انرژی‌های نو می تواند چراغ راهگشای ما باشد، گفت: ‌باید به دنبال ارتقای بخش های دیگر کشور و کاهش وابستگی به منابع آب و خاک باشیم.

سدسازی های بدون آب

درویش افزود:  چیت چیان، وزیر نیرو سال گذشته در یک اعتراف شجاعانه اعلام کرد که برای 76 میلیارد مترمکعب آب سد ساخته شده است، در حالی که ظرفیت تنظیم آب ما در بهترین حالت 46 میلیارد مترمکعب بوده است. این به معنای آن است که برای حدود 30 میلیارد مترمکعب آبی که نداریم سد ساخته ایم یا در حال ساختن سد هستیم؛ این نکته مهمی است که این اعتراف تنها در دولتی که خود را با مردم صمیمی احساس می کند، ارائه می شود و باید امیدوار باشیم که این روند ادامه داشته باشد.

وی عنوان کرد:‌ باید متوجه شویم که اگر قرار است در یک منطقه کشاورزی و آبادانی ایجاد شود، نباید به قیمت از دست رفتن آبادانی منطقه دیگری انجام شود. به همین دلیل است که در سازمان حفاظت محیط زیست با جدیت از طرح های انتقال آب تا روشن شدن ارزیابی زیست محیطی جلوگیری شده است و در این موضوع تعارف نداریم.

افزایش روزهای هوای پاک در کشور

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به افزایش روزهای هوای پاک در کشور اظهار کرد:‌ امسال در تهران تعداد روزهای سالم نسبت به پنج سال گذشته 3.5 برابر افزایش پیدا کرده است و در اصفهان نیز جهش چشمگیری در روزهای سالم و پاک داشته ایم؛ این امید وجود دارد که با درایت بتوان‌ نادرایتی انجام شده در گذشته را جبران کرد.

درویش با بیان این که تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی، بازوی توانمند ما هستند، گفت: ‌این تشکل‌ها با دستان خالی توانستند ماسه های میان دشت را تثبیت کنند، کاری که همکاران ما در سازمان جنگل‌ها سال ها موفق به انجام نشده بودند و تشکل‌های مردم نهاد در منصور آباد رفسنجان تعداد وحوش را در مدت 6 سال از 20 راس به 800 راس افزایش دادند.

وی عنوان کرد:‌ کارگاه‌های آموزش سه روزه ای برگزار شد تا مردم سایر استان ها متوجه شوند چرا خوزستان مهم است و همه ملی فکر کنند و به مردم آموزش داده شود که من هستم تا ما هستیم.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: زمانی که معصومه ابتکار در سال 92 به سازمان برگشت، تعداد تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی از 416 تشکل به 888 تشکل افزایش پیدا کرد و شاهد 2 برابر شدن تشکل های مردم نهاد در این حوزه هستیم.

درویش با بیان این که طوری عمل کرده ایم که مردم به ما اعتماد کرده اند، تصریح کرد: ‌در تدوین برنامه ششم توسعه ملی، از دو نماینده تشکل‌های مردم نهاد و با حق رای استفاده کرده ایم. کمک کردیم تا در هر استان شبکه تشکل‌های مردم نهاد شکل بگیرد و نماینده آن در شوراهای راهبردی با حق رای شرکت کنند. باید از این فرصت‌های تاریخی استفاده شود.

وی با اشاره به این که در کشور 16 مدرسه طبیعت وجود دارد، گفت:‌ در مدارس طبیعت تلاش می کنیم نسلی را تربیت کنیم که نگاه ارزشی و غیر قابل معامله به مواهب طبیعی، داشته باشد. در 50 سال اخیر و از زمان تاسیس سازمان حفاظت محیط زیست، دانشکده‌ها و مراکز آموزشی مختلفی در کشور تاسیس شده است، سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور نیز قدمتی 107 ساله دارد، ولی با این وجود چرا وضعیت محیط زیست ما نسبت به یک قرن گذشته و نیم قرن گذشته بهتر نشده است؟ این درحالی است که دست کم نیم میلیون فارغ التحصیل در این حوزه ها داشته ایم و دانش ما بیشتر شده است.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: ما متخصص محیط زیست تربیت کرده ایم ولی در ارزیابی سد شهید کلانتری به خاطر چند ریال مکانیزم مثبت را منفی اعلام کرد و همین اتفاق در سد گتوند نیز رخ داد. ‌باید نسلی را تربیت کنیم که در خصوص منابع طبیعی معامله نکند و این اتفاق در مدارس طبیعت شکل خواهد گرفت.

درویش اظهار کرد:‌ مدارس طبیعت می تواند متخصصان محیط زیست را جذب کند و یک بازار کار باشد و این باید جدی گرفته شود. همچنین با هماهنگی ستاد بهینه سازی مصرف سوخت اگر راهکارهایی برای کاهش سرانه های مصرف سوخت مشخص و ارایه شود، مورد حمایت قرار می گیرند.

وی ادامه داد:‌ یک فارغ التحصیل محیط زیست در شرایط امروزی نمی تواند بیکار بماند، اگر بتواند دانش خود را به یک راهکار تبدیل کند.

حل نشدن مشکل آلودگی هوا ، به دلیل شکاف بین ملت و دولت است

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: ‌این که پس از سال ها مشکل آلودگی هوا حل نشده است، به دلیل شکاف بین ملت و دولت است ولی تشکل‌های مردم نهاد این تابو را شکستند و پویش سه شنبه‌های بدون خودرو را راه اندازی کردند تا مدیران شهری به جای ایجاد اتوبان‌های چندطبقه و تونل، زیرساخت های ایمن برای دوچرخه سواری را فراهم کنند و حمل و نقل عمومی و ریلی را گسترش دهد.

بسیاری از مقامات کشور، خودروهای خود را فروخته‌اند

وی ادامه داد: اکنون در بسیاری از شهرهای پر ترافیک کشور، سه شنبه ها در برخی مناطق خیابان بسته می شود و مردم تنها پیاده یا با دوچرخه تردد می کنند و شهرداران با دوچرخه ماموریت‌های خود را انجام می دهند. بسیاری از مقامات کشور، خودروهای خود را فروخته‌اند و از پویش سه شنبه های بدون خودرو اعلام حمایت کردند که آخرین آنها حجت‌الاسلام افتخاری بوده اند. همچنین در 165 شهر کشور، تشکل های محیط زیستی در حمایت از سه شنبه‌های بدون خودرو اعلام موجودیت کرده اند.

درویش عنوان کرد: ‌در هفته آینده نیز با حضور وزیر ورزش، ‌وزیر بهداشت، شهردار تهران، ‌شهردار اراک، شهردار اصفهان و معاون قوه قضاییه همرکابی عظیمی خواهیم داشت.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه امسال تعداد شهدای محیطبان به 119 نفر رسیده است، گفت:‌ باید تندیس هایی از شهدای محیطبان ساخته شود و داستانهای آنها را در کتاب های درسی درج کنیم و نام های این محیطبانان را به خیابان ها بدهیم.

وی افزود: اکنون شاهد تعارض جوامع محلی با محیطبانان هستیم در صورتی که اگر اطلاع رسانی و فرهنگ سازی درستی انجام شود، این تعارضات رفع و خود مردم جوامع محلی از محیطبانان و محیط زیست حمایت می کنند.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما