دریاچه ارومیه به لحاظ فنی احیا شده است

دریاچه ارومیه به لحاظ فنی احیا شده است

به گزارش تریبون۲۴ به نقل از ایسنا، خلیل ساعی در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: با وجود اینکه در سال‌های گذشته بسیاری از متخصصان از بهبود وضعیت دریاچه ارومیه اظهار ناامیدی می‎کردند، شاهد بهبود حال دریاچه و بازگشت پرندگان مهاجر هستیم. 
  
وی افزود: در 11 خرداد سال 93، وسعت آب دریاچه برابر با 2150.70 کیلومتر مربع بود که این میزان در 11 خرداد سال گذشته به 2414.20 رسید، با توجه به اقدامات مناسب ستاد احیای دریاچه ارومیه و نزولات آسمانی وسعت دریاچه ارومیه در 11 خرداد سال جاری به 3254.51 کیلومتر مربع رسیده است. 
  
وی اضافه کرد: در سال جاری در کنار بارش‌ها و اقدام ستاد در خصوص مدیریت رهاسازی آب سدها در بازه زمانی مناسب، حجم آب دریاچه ارومیه از پنج میلیارد متر مکعب گذشت و فاز دوم برنامه ستاد احیا برای افزایش یک سانتی متری دریاچه ارومیه محقق شد. 
ساعی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی‌های اداره کل هواشناسی استان، دمای هوا تا پایان تیرماه نرمال عادی است، خاطرنشان کرد: گرم‌تر شدن دمای هوا در فصل تابستان و آغاز فرایند تبخیر ناشی از بالا رفتن درجه حرارت، تاثیر آنچنانی بر وضعیت دریاچه نسبت به سال گذشته نخواهد داشت. 
  
وی با اشاره به تاکید معاون اول رییس جمهور مبنی بر اتمام سه پروژه طرح انتقال آب از رودخانه زاب و تصفیه خانه‌های فاضلاب شهری تبریز و ارومیه و انتقال پساب حاصل به پیکره دریاچه، گفت: در صورت تحقق و بهره‌برداری از پروژه‌های اولویت‌دار، سالانه 800 میلیون متر مکعب آب به پیکره دریاچه انتقال داده خواهد شد که با این وجود در کنار دیگر اقدامات، احیای دریاچه در سال‌های آتی قابل تحقق است.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما