راهکارهایی برای خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما

راهکارهایی برای خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما

حتمالاً همه‌ی ما تا به حال تجربه‌هایی خسته کننده و تکراری برای خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما به هر مقصدی داشته ایم. با موتورهای جستجو و نوسان‌های قیمتی که تمامی ندارند یافتن و رزرو بلیط ارزان هواپیما می‌تواند بسیار طاقت فرسا باشد. در این مطلب از مستر بلیط به راهکارهایی می‌پردازیم که هنگام رزرو پرواز بعدیتان نه تنها به شما کمک می‌کنند تا در زمان و انرژی صرف جویی کنید، بلکه بتوانید پروازهایی مقرون به صرفه بیابید.

قبل از آنکه به سراغ روش‌های خرید بلیط‌های ارزان بپردازیم ابتدا لازم است در مورد انواع پروازها کمی صحبت کنیم. پروازها به طور کلی به دو دسته‌ی پروازهای زمان بندی شده (Scheduled Flights) که به پروازهای سیستمی نیز معروف هستند و پروازهای چارتری (Chartered Flights) تقسیم می‌شوند. گروه اول همانطور که از نامشان پیداست به صورت کاملاً برنامه ریزی شده، در زمان مشخص و مسیر مشخص انجام می‌شوند. اما در سوی دیگر پروازهای چارتری غالباً بدون جدول زمان بندی صورت می‌گیرند. چارتر کننده‌ها که افراد، شرکت‌ها و یا آژانس‌های گردشگری هستند هواپیما را به صورت دربست اجاره کرده و صندلی‌های آن‌را به فروش می‌رسانند.

نباید فراموش کرد که اگر مسافری بلیط پروازی چارتر را بخرد به هیچ عنوان نمی‌تواند ساعت و یا تاریخ آن‌را عوض نماید. همینطور در اکثر موارد در صورت انصراف مسافر از پرواز امکان استرداد وجه نیز وجود ندارد. از طرف دیگر باید بدانید شرایطی نیز وجود دارد که ایرلاین پروازی را کنسل می‌کند، در این صورت ایرلاین موظف است یا مبلغ بلیط را به مسافر بازگرداند و یا برای او پروازی جایگزین ترتیب دهد.

از دیگر تفاوت‌های پروازهای چارتری و سیتمی نرخ آن‌هاست. به طور کلی می‌توان گفت بر اساس فاکتور زمان، نرخ پروازهای چارتری متغیر است. در زمان‌های شلوغ و پرتقاضا غالباً نرخ این دو نوع پرواز تفاوت چشمگیری ندارد، این در حالیست که در فصول خلوت تر این پروازهای چارتری هستند که ارزان‌تر از پروازهای سیستمی ارائه می‌گردند.

نرخ بلیط هواپیما

عوامل زیادی در نرخ گذاری بلیط هواپیما تأثیر گذار هستند. اولین و مهم‌ترین نکته کلاس پروازی است. همانطور که می‌دانید فرست کلاس که برترین کلاس پروازی است بیشترین نرخ را داراست. بیزنس کلاس در رتبه‌ی دوم قیمت قرار دارد و در نهایت کلاس اکونومی یا اقتصادی که ارزان‌ترین‌ها را شامل می‌شود. به غیر از کلاس پروازی عوامل دیگری نیز در این نرخ گذاری سهیم هستند که در ادامه با آن‌ها به طور مختصر آشنا خواهیم شد.

 • مسافت

بدیهی است که نرخ بلیط هواپیما با فاصله‌ی بین مبدأ و مقصد رابطه‌ی مستقیم دارد. یعنی هر چقدر مسافت پروازی بیشتر باشد نرخ بلیط بیشتر است. البته لازم به ذکر است این موضوع در صد در صد موارد اتفاق نمی‌افتد و شامل استثناهایی نیز می‌شود.

 • میزان تقاضا

معمولاً قیمت بلیط هواپیما در تعطیلات و زمان‌هایی که پر تردد محسوب شود افزایش می‌یابد.

 • زمان خرید

اساساً گران‌ترین نرخ‌های پرواز مربوط به نزدیک‌ترین زمان به پرواز می‌شوند. بنابراین زمان خرید بلیط هواپیما تا حد بسیار زیادی بر قیمت آن مؤثر است.

در نهایت می‌توان گفت عوامل دیگری نظیر قیمت سوخت و میزان رقابت بین ایرلاین‌ها نیز بر قیمت بلیط هواپیما مؤثر هستند. البته باید گفت با در نظر گرفتن مواردی می‌توانید هزینه‌هایتان را تا حدود زیادی کاهش دهید. در ادامه با مهم‌ترین این موارد آشنا می‌شویم.

 • پرواز در زمان کم تقاضا ارزان‌تر است.

معمولاً ارزان‌ترین خریدها مربوط به خلوت ترین زمان‌ها است. روزهایی که افراد کمتری سفر می‌کنند و یا معمولاً در اواسط هفته، نرخ بلیط هواپیما نسبت به سایر ایام کمتر است. همینطور نیمه‌های شب می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای یافتن بلیط ارزان قیمت باشد.

 • پروازهای غیر مستقیم (Indirect Flight) را مد نظر قرار دهید.

پروازهای غیر مستقیم غالباً طرفداران کمتری دارند و به همین دلیل گاهی ارزان‌قیمت تر بوده و طبعاً گزینه‌ی مناسبی برای سفر محسوب می‌شوند.

 • به زمان خرید بلیط دقت کنید!

همانطور که ذکر شد یکی از مهم‌ترین مواردی که بر قیمت بلیط هواپیما مؤثر است زمان خرید شماست. بنابراین سعی کنید بلیط خود را حداقل دو هفته قبل از پرواز تهیه کنید، چرا که خریدهای با فاصله از زمان پرواز معمولاً از قیمت مناسبی برخوردارند.

 • بلیط‌های یک طرفه (one-way) را مد نظر داشته باشید.

زمانی که پای سفر هوایی به میان می‌آید غالب افراد به بلیط‌های رفت و برگشت فکر می‌کنند، نباید فراموش کنید برخی اوقات شرکت‌های هواپیمایی و یا چارتر کننده‌ها برای بلیط‌های یک طرفه نرخ مناسب‌تری را ارائه می‌دهند. به طور مثال ممکن است بلیط هواپیما مشهد به شما با نرخی کمتر از یکصد هزار تومان ارائه گردد، در صورتی که اگر همین مقصد پروازی را به صورت رفت و برگشت از مبدأ خود جستجو کنید مبلغ بلیط شما به بیش از 400 هزار تومان نیز برسد.

 • بهترین روزهای هفته را فراموش نکنید!

در بالا به این نکته اشاره کردیم که نرخ‌های پروازی در تعطیلات رسمی و یا روزهای خاص بالاتر هستند. بنابراین اگر مایل به خرید بلیطی ارزان‌قیمت تر هستید به اواسط هفته، بین دوشنبه تا چهارشنبه فکر کنید.

 • به ساعت پرواز دقت کنید!

پروازهایی که در ساعات ابتدایی روز انجام می‌شوند نرخ‌های پایین تری دارند. البته مزایای پروازهای ابتدای روز به همین جا ختم نمی‌شود، اگر به هر دلیلی پرواز شما کنسل شد و یا آن‌را از دست دادید، می‌توانید از پروازهای بعدی که در همان روز انجام می‌شوند استفاده کرده و برنامه‌های خود را انجام دهید.

 • به دنبال شرکت‌های هواپیمایی مشهور نباشید!

پر واضح است که ایرلاین‌های معروف بلیط‌های خود را با قیمت‌های بالاتری به فروش می‌رسانند. البته در این مطلب در مورد کیفیت پروازها و خدماتی که یک ایرلاین ارائه می‌دهد صحبت نمی‌کنیم، اما لازم است بگوییم اگر می‌خواهید بلیطی ارزان‌قیمت تهیه کنید بهتر است فکر ایرلاین‌های لوکس و معروف را از سر خود بیرون کنید. به طور مثال در پروازهای بین المللی، شرکت هواپیمایی AirAsia که در زمره‌ی ایرلاین‌های ارزان محسوب می‌شود، پروازهای بسیار ارزانی به اکثر نقاط دنیا انجام می‌دهد. به عنوان نمونه بلیط هواپیما بانکوک (در تایلند) به کوالالامپور (در مالزی) با این ایرلاین در حدود 30 دلار برآورد می‌شود.

 • انعطاف پذیر باشید!

برخی از مقاصد پروازی شما دارای بیش از یک فرودگاه هستند. گاهاً دیده می‌شود که نرخ پرواز به یکی از فرودگاه‌ها کمتر محاسبه می‌گردد. بنابراین در انتخاب فرودگاه انعطاف پذیر بوده و بر یک فرودگاه خاص اصرار نداشته باشید. چرا که ممکن است در این حالت بلیط ارزان‌قیمت تری یافته و خریداری کنید.

 • بلیط‌های لحظه آخری گزینه‌های جالبی هستند.

علیرغم اینکه گفته شد خرید بلیط زودتر از موعد می‌تواند هزینه‌ی کمتری را شامل شود، اما گزینه ای به نام بلیط لحظه آخری را فراموش نکنید. بلیط‌های لحظه آخری که چارتر هستند و غالباً به دلیل پر نشدن صندلی‌های هواپیما به مسافر پیشنهاد می‌شوند، از قیمت بسیار پایینی برخوردارند. البته به خاطر داشته باشید این دسته از بلیط‌ها اگر از وب‌سایت مطمئنی تهیه نشوند می‌توانند دردسر ساز شوند.

 • تخفیف‌ها را زیر نظر داشته باشید.

آژانس‌های مسافرتی و وب‌سایت‌های فروش بلیط هواپیما برخی مواقع تخفیفات ویژه ای ارائه می‌کنند که با عضویت در کانال‌ها و یا خبرنامه‌های آن‌ها می‌توانید از این تخفیفات مطلع گردید. مستر بلیط سامانه ای مطمئن و خوشنام در زمینه‌ی فروش بلیط است که غالباً قیمت‌های قابل رقابتی را برای اعضای خود در نظر گرفته و ارائه می‌کند. با عضویت در مستر بلیط می‌توانید از تخفیفات ویژه‌ی این سامانه اطلاع یابید. فراموش نکنید عضویت در خبرنامه و یا باشگاه مشتریان وب‌سایت‌های فروش بلیط هواپیما به آگاهی به موقع از تخفیفات کمک فراوانی کرده و بسیار مهم تلقی می‌گردد، چرا که بسیاری از افراد وجود دارند که منتظر همین تخفیفات هستند.

به غیر از تمامی گزینه‌های ذکر شده در جهت خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • قیمت بلیط هواپیما به مقصد مورد نظر خود را از ایرلاین‌های مختلف بررسی کنید.
 • قبل از اقدام به خرید (در صورتی که زمان دارید) چند روز به صورت پیوسته قیمت‌ها را چک کنید.
 • فراموش نکنید قیمت بلیط هواپیما بر اساس قیمت سوخت، مالیات، قیمت خام بلیط، خدمات ایرلاین، تردد مسافران، میزان بار مجاز و نوع کلاس پروازی که انتخاب می‌کنید متغیر خواهد بود.

به خاطر داشته باشید در اکثر موارد خریدهای آنلاین بلیط هواپیما (البته در صورت انتخاب وب‌سایت معتبر) گزینه‌ی سریع‌تر و معقول‌تری به نظر می‌رسد. با انتخاب این نوع از خرید علاوه بر صرفه جویی در زمان، قادر به مقایسه‌ی قیمت‌ها و انتخاب مناسب‌ترین قیمت خواهید بود.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما